درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

6 ديدگاه

 1. 5

  خالد

  پس ENTJ هستم، چون بیش از از حد قاطع و عمل گرا هستم، چون کمی احتمال داده بودم که شاید کمالگرایی دارم چون در انجام کارها بسیار منظم و معیار بالا را مد نظر دارم.
  نظر شما در مورد تفاوت ENTJ ها و کمالگراها چیه آیا میشه تفاوت این دو را از هم تشخیص داد؟؟؟؟

  پاسخ
  1. 5.1

   آرسام هورداد

   سلام خالد عزیز،
   هر تایپی میتونه هر صفتی داشته باشه، دقت کنید که بین Type و Trait لزوماً هم‌بستگی یا correlation وجود نداره و MBTI تایپ آدم‌ها رو بررسی میکنه. اگرچه بعضی Typeها بیشتر مستعد بروز بعضی صفت‌ها هستند.

   پاسخ
 2. 4

  فاطمه

  سلام
  به نظرم اينطور ميات كه وقتي تحليل هاي ذهني رو بروني مي كنيم، بازخوردها و تاييد كننده ها و نفي كننده ها محدود ميشن به تعداد افراد موجود در موقعيت و يا تعداد چالش هاي بيش روي يا همان ذكر شده در برنامه، به همين دليل يك entj/estj ميتواند سريعتر و قاطع تر تصميم بگيرند، اما در ذهن intj (شخصا خود من) به اندازه ي همه ي كساني كه ميشناسم و يا گاهن ديده ام، به اندازه ي همه ي آركيتايپ هايي كه بررسي كرده ام، به اندازه ي همه ي چالش ها حتي در ساير مسائل بازخورد دروني ميبينم، و حل اين مساله به مراتب وقت گير تر ميشود، به همين دليل هم بعد از تصميم گيري، وقتي كسي نظري بدهد ظاهرن بي توجه هستم ولي در حقيقت نظر او را از قبل در ذهن گزرانده ام. حتي به نظرم اين تصميم گيري در يك intj متفاوت (نميدانم با انرژيِ/ محدوده ي هدف ِ كمتر يا بيشتري) از يك istj است، زيرا كه محدوده ي هدف در ذهن istj بيشتر در قسمت خودآگاه قرار دارد و اين محدوده در ذهن intj تماما در ذهن خودآگاه قرار ندارد.

  پاسخ
 3. 3

  علیرضا

  دقیقا ویژگی های بالا در من صادقه؛ من یه ENTJ-T و ENFJ-T ام، و کاملا F و T بینابینی دارم. در مواقعی که جدی باشم یا در موقعیت های اجتماعی قرار بگیرم کاملا بُعد ENTJ غالب دارم و باید حتما رهبری اون حوزه رو به عهده بگیرم و کار رو به نحو احسن به سرانجام برسونم، چون عموما معتقدم افراد تو حوزه های تخصصیم کارآمدی من رو ندارن و وظیفه می دونم برای درست پیش رفتن کار، خودم مسئول اجراش بشم. به شدت از دست افراد کند، ناکارآمد، بی مسئولیت و شل و ول عصبانی میشم. از کسانی که بی تحلیل و باری به هر جهت کار میکنن بیزارم. تمایل شدیدی به تحلیل دقیق و مو به مو امور دارم و هرچیزی رو باید سریعا با برنامه ریزی، هدف گذاری دقیق، استدلال موجه و قاطعیت اجرا کنم. این بین، یعنی حین مدیریت ممکنه روحیات و احساسات اطرافیان ام رو نادیده بگیرم و باعث رنجیده شدن خاطر شون بشم، ولی چون شخصیت دوم من در شرایط آرامش بعد از طوفان ENFJ عه، عموما دلجویی میکنم و سعی میکنم خرابی های حین کار رو با هر روشی جبران کنم. بلاخره ENFJ ها دیپلمات هستن و کاریزمای بیانی خاص خودشونو دارن :)))

  پاسخ
 4. 2

  محمد

  سلام
  دو تیپ برونگرای entj و estj که مواقع سردرگمی دیگران به قول شما تصمیم می گیرند برای intj و istj مخرب عمل می کنند.
  اصطلاحی بین برونگراهای نام برده وجود دارد به اسم برش، شما با بریدن یک ورقه آهن می تونید طرحی رو پیاده کنید؟ غیر از اینه که کارشون کندن و بردنه؟
  تیپ شخصیتی من intj و istj هست.

  پاسخ
 5. 1

  فاطمه

  سلام
  من یک دوست intj دارم وقتی باید برای مساله ای تصمیم بگیره یا وقتی اتفاق غیر معمولی براش میافته به شدت تو فکر فرو میره. همیشه من (entp) و اون در اینجور مواقع یک چالش اساسی داریم. من دلم میخواد در مورد موضوع پیش اومده بحث کنم یا حداقل کنجکاوم بدونم الآن چی تو ذهنش میگذره و بنابراین نمیتونم مقاومت کنم و پشت سر هم سوال میپرسم و اون سوال های منو یکی در میان نصفه و نیمه الکی یه جوابی میده ولی من وقتی نگرانم و اون مساله برام خیلی مهمه واقعا نمیتونم ساکت بشینم. بالاخره از کوره در میره و خیلی قاطع میگه من تا وقتی در مورد موضوعی خودم به تنهایی به جمع بندی نرسم نمیخوام حرف بزنم! و این فرق ملموس دو تیپ با کارکرد اصلی Ni و Ne هست. البته infj ها که کارکرد دومشون Fe هست هم رفتارهای مشابه دارن ولی در تصمیم گیری به اندازه intj ها کله شق نیستن. این رو هم بگم که intj ها وقتی با خودشون به جمع بندی رسیده باشن اهل مشورت هم هستن و زمانی که تصمیمی بگیرن هیچ عاملی نمیتونه نظرشون رو عوض کنه و این به دلیل کارکرد Te هست.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.