درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

5 ديدگاه

 1. 4

  اسناف باکس

  سلام.به عنوان یه NT از این مقاله بسیار طرفداری میکنم واقعا اینکه کسی بخواد خیلی عاطفی باشه در مواجه با من زجر اوره چون لذتی چندانی برای من نداره از طرفی نمیشه بگیم یبار خوب برخورد کنیم و تو ذوق طرف نزنیم چون همین باعث تکرر کار طرف مقابل میشه. فراموشی مناسبت ها هم انصافا خیلی منطقیه ، از نظر من فایده ای نداره مغز ادم با همچین اطلاعاتی پر بشه. همچنین باید طرفین جوری همو انتخاب کنن که به یه اندازه برای کار ارزش قایل باشن. یک رابطه بدون ساختار بندی و نگاه به آینده واقعا میتونه فجیع باشه، ولی این قضیه مثل مانع عمل میکنه ، بدون داشتن تصویر روشن و به صرف علاقه اولیه نمیشه جلو رفت

  پاسخ
 2. 3

  زری

  منم یه ارمانگراهستم که با یه فردخردگراازدواج کردم و ازهمون روزاول رفتاراش برام عجیب و غیرقابل درک بود کم مونده بود بعد چند ماه شاخام بزنه بیرون . اخرش هم بعدازحدودیکسال به طورناگهانی از من جداشد و من روبایک دنیا سوال بی جواب تنهاگذاشت. حتی نگفت برای چی ازمن جدامیشه اونم شخصیتی مثل من که از نوع حامیه و ازارش به احدی نمیرسه.
  ازدوستان خواهش میکنم قبل از ازدواج حتما باشخصیت طرفتون اشنا بشید و با اگاهی وارد رابطه بشید.

  پاسخ
 3. 2

  علی.ص

  سلام. خیلی خوب و مفید و کاربردی
  من یه مشکل اساسی دارم، ترجیح سوم یعنی T/F مابینی دارم، یعنی هم T هستم و هم F؛ حتا چندین بار هم که تست دادم گاهی T با شدت خیلی خیلی ضعیفی بر F غالب بود و گاهی برعکس F بر T غالب بوده. حتا تووی خوندن مطالب INTJ یا INFJ؛ در مورد خوصیاتی که درباره ترجیح سوم میگه، تقریباً همه خصوصیات جفت TوF رو دارم.
  یک جورایی این تناقض و تضاد درونی اذیتم میکنه؛ اینکه نه رومی روم نه زنگی زنگ… باعث میشه تکلیف رو با خودم ندونم.( حتا جواب تست غلبه طرفی مغز هم این اومد که دونیمکره به یک اندازه مسلط هستند)
  آیا این خصوصیت بینابینی خوبه؟ یا باید سعی کنم به طرف یک قطب حرکت کنم؟

  پاسخ
  1. 2.1

   تیپ‌شناسی نوین

   سلام به شما دوست گرامی

   ممنون که با تیپ‌شناسی نوین همراه هستید.
   در خصوص تست MBTI این نکته را به یاد داشته باشید که نتیجه حاصل از تست، لزوماً قابل اعتماد نیست و نیاز به ارائه تفسیر دقیق از جانب مربی یا متخصص دارد تا ابهام‌های ناشی از آن برای شما برطرف شود. با مطالعه بیشتر یا با دریافت نظر کارشناس و بررسی عمیق‌تر قادر خواهید بود تیپ واقعی خودتان را شناسایی کنید. علاوه بر این در نظر داشته باشید که شاخص‌های عددی ترجیحات (PCI) که در آزمون‌های معتبر MBTI ارائه می‌شود، تنها میزان شفاف بودن استفاده از ترجیح را برای خود کاربر نشان می‌دهد و مفهوم قوی‌تر بودن یا ضعیف‌تر بودن ترجیحات را ندارد.

   پیروز باشید

   پاسخ
 4. 1

  رویا

  سلام ممنون از مقاله خوبتون… باتوجه به مقاله خصوصا قسمت اخر ک به مقایسه ارمان گراها و خردگراها در عشق و ازدواج پرداخته میخواستم نکته ای ک درمورد خودم متوجه شدم بگم… از قبل میدونستم ک تیپ شخصیتیم enfp یک ارمانگرا هستم ، اما بعد از خواندن مقاله متوجه شدم ک تحت تاثیر نیروی خردگرا ک ادمهای نزدیک به من مثل پدر و دوست صمیمی ام باشه هستم… در نتیجه برا تصمیم و انتخاب شریک عاطفی ابتدا با نیروی خردگرا جلو میرم ولی در تصمیم نهایی نیروی خودم ارمانگرا غلبه میکنه … ایا این ریکشن عجیبه؟ غیر عادیه؟ چه راه حلی پیشنهاد میکنید ک بتونم به ارمانگرایی خودم غلبه کنم و خرد گرا تصمیم بگیرم؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.