درباره نویسنده

آرسام هورداد

من آرسام هورداد هستم مدرس و نویسنده در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی MBTI. هدف من از تأسیس این سایت ارائه مطالب آموزشی در زمینه توسعه‌ مهارت‌های فردی و سازمانی است. با تیپ شناسی نوین همراه باشید!

مطالب مشابه

4 ديدگاه

 1. 2

  ALI

  سلام من جوابم INTJ در اومد ولی توضیحاتی رو که در مورد INFJ ها بود که خوندم با من تطابق داشت و تو هرکدومش دو سه مورد که با اون یکی مشترک نبود در من وجود نداشت و تست فانکیشن ها رو هم تو یک سایت دیگه که دادم ENTJ در اومد و احساس برون ریزی شده ام کلا به 10 درصدم نکشید ولی احساس درون ریزی شده ام و شهود درون ریزی شده ام و تفکر برون ریزی شدم اختلاف کمی نسبت به ترتیب فانکیشن قبلی هم داشتن امکانش هست من کلا درونگرای شهودی باشم یا یکی از اینا باشم و اون یکی سایه ام باشه ؟ یا اصلا امکان پذیر هست کارکرد سوم به پررنگی کارکرد دوم باشه ؟ و بچه گی و نوجوانی هامو که نگاه میکنم احساسی می خورد باشم که یعنی شاید احساسات من به مرور زمان سرکوب شده باشه و با چندتا NT و NF در ارتباط بودم مثل گروه اول رک و راست و خشک نبودم و مثل گروه دوم زیاد سرکارم با انسان گرایی و مثبت گرایی نبود.اصلا خودمم تعجب کردم . نمی دونم چرا MBTI همش آدم رو گیج میکنه من مثل فیزیک که رو صدم در صد هست علم حسابش نمی کنم و شبه علم می دونمش یعنی زیاد توقعی ازش ندارم بگه من سیستم عاملم دقیقا چیه ولی همون طور که گفتم گیج میکنه …. حالا شما نظرتونو بگین

  پاسخ
  1. 2.1

   تیپ‌شناسی نوین

   با سلام به شما همراه گرامی،

   از مشارکت شما ممنونیم،
   برای به دست آوردن متناسب‌ترین تیپ شخصیتی بهترین و مورد‌ اطمینان‌ترین روش این است که با مطالعه توضیحات تیپ‌های شخصیتی، «نزدیک‌ترین» توصیفات به خودتان را به عنوان تیپ شخصیتی در نظر بگیرید. در این راستا لازم است به چند نکته توجه داشته باشید:

   ۱. آزمون MBTI مثل بسیاری از آزمون‌های خودسنجی دیگر، به هیچ وجه از دقت صد در صدی برخوردار نیست و احتمال خطا- به دلایل مختلف- در آن وجود دارد.
   ۲. نتیجه آزمون MBTI فقط شرطِ لازمِ به دست آوردن تیپ شخصیتی صحیح است و هرگز به تنهایی شرط لازم و کافی محسوب نمی‌شود. آزمون MBTI یک قدم اولیه و یک حدس اولیه در مورد تیپ فرد است و برای پیدا کردن تیپ نزدیک، لازم است قدم‌های دیگری برداشته شود.
   ۳. شرط کافی برای به دست آوردن تیپِ نزدیک، مطالعه ریپورت‌هاست. توصیفات تیپ شخصیتی به طور نسبی و تجربی باید بالای ۷۰ درصد با خصوصیات شما مشابهت و هم‌خوانی داشته باشند و لزومی به انطباق صد در صدی توضیحات گزارش با ویژگی‌های فرد نیست.
   ۴. اما سریع‌ترین راه برای تشخیص تیپ شخصیتی، آشنایی با تیپ در عمل است. این با مطالعه منابع دقیق تیپ‌شناسی MBTI و یا شرکت در یک کارگاه استاندارد MBTI که شامل توضیحات دقیق مربی در مورد ترجیحات و فعالیت‌های کارگاهی برای کشف تیپ است میسر می‌شود. در واقع تیپ اصلی افراد در یک کارگاه استاندارد و توسط خود فرد تعیین می‌شود که از دقت و اعتبار بیشتری نسبت به موارد قبلی برخوردار است.

   لازم است دقت بفرمایید هیچ‌کس جز خود شما نمی‌تواند تیپ شخصیتی شما را تعیین کند و آزمون و مربیان و .. تنها «ابزارهایی» هستند که شما را سریع‌تر و با آزمون و خطای کمتر به این مقصد می‌رسانند.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 2. 1

  A.F

  سلام ، چرا برخی از اونایی که F هستن بر خلاف چیزی که تصور میشه نوع دوست نیستن ؟ و nt هایی که حرف های غیر منطقی میزنن به چه دلیلی اینطوری اند؟

  پاسخ
  1. 1.1

   تیپ‌شناسی نوین

   با سلام به شما دوست گرامی،

   متشکریم از طرح این پرسش، در رابطه با این مسئله دقت بفرمایید مواردی که اشاره نمودید از جمله «نوع‌دوستی» در زمره «صفت‌های شخصیتی» طبقه‌بندی می‌شوند. از طرفی ابزار MBTI با اندازه‌گیری «ترجیحات شخصیتی» افراد، تیپ آن‌ها را مشخص می‌کند. مطابق تحقیقات مختلف، در بسیاری از موارد هم‌بستگی مستقیم و قطعی میان صفات و ترجیحات شخصیتی وجود ندارد، اگرچه برخی از ترجیحات می‌توانند افراد را مستعد بروز صفات خاصی کنند. در مورد ترجیح احساسی (Feeling) مطابق تعریف افراد احساسی کسانی هستند که بر اساس ارزش‌های شخصی‌شان تصمیم می‌گیرند و میان این ترجیح و صفت «نوع‌دوستی» لزوما هم‌بستگی مستقیمی وجود ندارد. در واقع افراد، فارغ از F یا T بودن می‌توانند نوع‌دوست باشند یا نباشند و این مسئله ارتباط مستقیمی به ترجیح MBTI ندارد.
   چیزی که مهم است مفهوم‌سازیِ صحیح ترجیحات MBTI است تا با درک بهتر مفهوم واقعی ترجیحات از خطاهای شناختی احتمالی در امان بمانیم.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.