درباره نویسنده

آرسام هورداد

من آرسام هورداد هستم مدرس و نویسنده در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی MBTI. هدف من از تأسیس این سایت ارائه مطالب آموزشی در زمینه توسعه‌ مهارت‌های فردی و سازمانی است. با تیپ شناسی نوین همراه باشید!

مطالب مشابه

3 ديدگاه

 1. 1

  ......

  سلام. من یک intp هستم. همیشه حتی از همون بچگی ، هم در برقراری ارتباط با دیگران مشکل داشتم، هم علاقه ای به این کار نداشتم ولی الان که 20 سالمه و دوسال از ورودم به دانشگاه میگذره، هنوز هم درمورد روابط اجتماعی عادی که باید داشته باشم، اذیت میشم و دچار مشکلم مخصوصا اینکه خوابگاهی ام و همیشه هم برای رفتار های عادی و نرمالم توی چشم میرم چون عجیبه و این درحالیه که این توی چشم بودنم ازار دهنده س. هنوز توی یک سری امور عادی مثل تاکسی گرفتن، توی سلف غذا گرفتن، از استاد سوال پرسیدن، توی اتوبوس کنار کسی نشستن.حرف زدن با نا اشناها مخصوصا پسرها، برام مشکلات جدی پیش میاد و به قولی بینهایت سوتی میدم . دوستهام و اشناهام یک طور باهام نمیسازن و نا اشنا ها هم یک طور دیگه. این باعث شده بیشتر از قبل بخوام تنها باشم . امور روزمره م با تمرین دو ساله هم حل نشده، ودرمورد روابط صمیمیم با خانواده م هم اخیرا دچار مشکل شدم به طوریکه وقتی توی خونه ام همیشه احساس میکنم تحت نظارت و فشار و مثل خونه ی یک غریبه بودنه. راحت نیستم، توی خوابگاه هم همینطوره. تصور کنید همیشه تحت نظارت بودن چه حسی به ادم میده.اینها باعث شده یه سری اصول برای روابط اجتماعیم تعریف کنم تا کمتر اذیت بشم که منزویم کرده. الان فقط بقیه نمیذارن من راه خودم را برم و مثلا درمورد ازدواجم، من اصلا و ابدا علاقه ای ندارم در حالیکه خواستگارها میان و خانوادم میگن نباید بعضی موقعیتها را از دست بدم. وقتی به این که باید یک روزی ازدواج کنم فکر میکنم، گریه م میگیره. الان به عنوان یک دختر نمیتونم یک خونه ی مستقل داشته باشم، و وقتی در موردش حرف میزنم، همه جبهه میگیرن.رشته م فیزیکه و حتی در مورد اینکه توی ارشد میخوام گرایش ذرات بنیادی انتخاب کنم هم جبهه میگیرن. کلا با کل وجودم مشکل دارند،واقعا به بن بست رسیدم، چند جلسه ای پیش مشاور رفتم که باعث شد کمی اجتماعی تر بشم، ولی بعد از یک مدت دیدم فقط دارم تظاهر میکنم و هر لحظه تحت فشارم و رفتارم مثل دلقکا و احمقها شده. اون مشاور فقط حرفهای کلیشه ای تحویلم داد. دیگه بیشتر ازین تحمل دیگران حتی خواندام را ندارم فقط میخوام از بند همه چیز حتی فداکاری ها و احساسات بقیه هم ازاد بشم، عصبانی میشم وقتی یک نفر برام کاری را که نخواستم انجام میده یا فدا کاری میکنه، چون تمام تصورات و محاسبات من را که چطور باهاش رفتار کنم را میریزه بهم و منهم اخلاقا مسئولم جبران کنم که باعث میشه در قبالش مجبور به انجام کارهایی باشم که قبولشون ندارم. میشه اگر امکانش هست راهنمایی بکنید که چطور کاری کنم بقیه دست از سرم بردارند و اینی که هستم را قبول کنن؟ البته من هم رفتارم به هنجار نیست، ولی هر لحظه سعی میکنم بهترین کار را انجام بدم، این اونهان که از بیخ و بن اصول من را قبول ندارن.

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   سلام و احترام به شما
   اولین قدم این است که روی مهارت انطباق و سازگاری با محیط کار کنید. تیپ شخصیتی محدوده امن و زمین بازی ما را مشخص می‌کند اما قرار نیست لزوماً همه افرادِ دیگرْ این زمین بازی را به رسمیت بشناسند و ارزش‌های آن را درک کنند، از طرفی قرار هم نیست خود ما همیشه بر این محدوده امن چنبره بزنیم و از آن بیرون نیاییم. سازگاری و انطباق (Adaptability) و آمادگی فرد برای توسعه مهارت‌هایش مطابق با نیازهای محیط یکی از شاخص‌های مهم یک فرد توسعه یافته است. پیشنهاد می‌کنم کتاب How to win friends and influence people نوشته دِیل کارنگی را حتما مطالعه کنید (کلیک کنید). در این مقطع بد نیست برای چند جلسه از راهنمایی همکاران مشاور من هم بهره ببرید.
   منتظرم تا به زودی از موفقیت‌ها و دستاوردهایتان همین جا برایم بنویسید.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. 1.1.1

    ...

    خیلی ممنونم. انشالله که کارساز باشه. متشکر.

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.