درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

5 ديدگاه

 1. 3

  علی صدیق

  من به عنوان یک INFJ که سالها بخاطر سرخوردگی از تصمیمات اشتباه و احساساتی خودم میخواستم بزور منطقی باشم،ولو حتا این منطقی جلوه کردن در ظاهر و کلام باشه تا حداقل بتونم خودم رو گول بزنم؛ میتونم بگم که بزرگترین نقطه ضعف آرمان‌گراها یک چیزه: آفت کمالگرایی افراطی که 4تا پیامد در حد فاجعه براشون داره:
  1 . سیستم اعصاب و روان این افراد با کوچکترین سیگنال مزاحم و نویز روانی به سرعت و بشدت به ناپایداری میره و عنان کنترل شرایط از دستشون خارج میشه
  2. احساس گناه از خطاها و اشتباهاتشون که بعداً منجر به یه اضطراب پنهان میشه و در دراز مدت اعتماد به نفس فوق‌العاده پایین و خودپنداره منفی و ضعیف
  3. اینکه همیشه توو فکر شرایط و ایده آلها و احتمالات آینده هستند و نمیتونند از حآل لذت ببرند
  4. با تحلیلگری و تئوری پردازی بیش از حد تقریباً سهم عملگرایی رو به صفر میرسونند و تبدیل میشند به انسان هایی پر از ایده های ناب ولی خاک خورده تووی ذهن

  هرچند آرمانگراها یه سری ویژگیهای منحصر به فرد دارند که من خودم بشخصه خیلی با خودم حااال میکنم!

   
  پاسخ
 2. 2

  نیکروش

  من متاسفانه این نکته که،…هرگز…هرگز… برای اثبات خودتان به دیگران تلاش نکنید. ….راخیلی دیریادگرفتم!…شماهم امتحان کنید!!

   
  پاسخ
 3. 1

  فاطمه زیوری پایدار

  باسلام
  در نهایت تمامی این مراقبت ها به این میرسیم که یک NF آرمان گرا باید مراقب استرس های ناشی از ارتباطاتش باشه .. استرس موضوع مهمیه که احساس میکنم تمامی NF ها و بیشتر هم ENFPها با اون درگیر هستند . من یک ENFP هستم و همیشه با این موضوع درگیر بودم . واقعا سخت و دشواره آرام کردم ذهن و فکر . شاید درر ظاهر حالمون خوب باشه و بگیم و بخندیم و شیطنت هامون سرجاش باشه. اما از درون به هزاران موضوع فکر میکنیم . نگران حال همه هستیم . نگران آینده . نگران همه چیز . حتی ممکن بوده از خودمون و علایقمون بگذریم تا دیگرانو راضی نگه داریم و همین موضوع که خلاء خیلی علایق رو در خودمون میبینیم احساس نارضایتی داریم و حس میکنیم این چیزی نیست که باید باشیم. و من به شخصه گاهی حس میکنم خوده واقعیم نیستم .
  مدیریت افکار در ما به شدت سخته . با اینکه کاملا برون گرا هستیم اما افکاری که اذیتمون میکنه دقیقا همون افکاریه که درصد ِ کم ِ درون گرایی مونو تشکیل میده . یه جورایی میشه گفت همیشه یه جدال درونی دارم . همیشه از خودم سوال دارم این خوده منم؟ من واقعا چیزی ام که نشون میدم؟
  من به شدت برون گرا هستم و از اینکه مجبور باشم درون گرایی کنم اذیت میشم. مشکلات زیادی هست که واقعا به سختی میشه باهاش کنار اومد و اصلاحش کرد . لطفا درباره ی این مسائل و راه حلش بیشتر صحبت کنید . با تشکر از مطالب و مقالات خوبتون .

   
  پاسخ
  1. 1.1

   مینا قاسمی

   وقتی نظرتون رو خوندم حس کردم خودم این رو نوشتم. باهاتون کاملا موافق هستم. شما ظرفیت بسیار بزرگی برای توجه به یک انسان و احساساتش دارید، گاهی اجازه بدید کسی که این توجه رو دریافت میکنه خودنون باشید خصوصا در مواردی که دچار استرس میشید.

    
   پاسخ
   1. 1.1.1

    فاطمه زیوری پایدار

    سلام خانم قاسمی . ممنونم از توجه شما . بله اما این ظرفیت بزرگ برای توجه به یک انسان، شاید حسن بزرگی به شمار بره اما گاهی خیلی اذیت کننده ست . اما قطعا همینطوره که میگین. گاهی باید اجازه بدیم که خودمون این حجم از توجه رو دریافت کنیم. اما حتی گاهی واقعا دریافت نمیشه … جز اینکه خودمونو بزنیم به بیخیالی تا نه استرس بگیریم و نه منتظر توجه باشیم 🙂

     
    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.