درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

10 ديدگاه

 1. 5

  فاطمااا

  سلام واقعا پلیسه استیون چه روح عمیقی داشته…موردی که نوشته بود اگر کسی رفتار بدی باشما بکنه نشخوار میکنین در من هست…و باید ی مدت بگذره تا اخرش بگم بابا اونم ادمه و کامل نیس و ممکنه رفتار بد هم انجام بده. ولی خب سخت میگیرم خیلی ب خودم..

  پاسخ
 2. 4

  مصطفی

  من یه فرد کمالگرا هستم که کمتر موقعی پیش میاد تا از وضعیت فعلیم راضی باشم. و در حال حاضر هدفی رو برای خودم مشخص کردم که خیلی مسائل دیگه در مقابل هدفم مقاومت میکنن و ذهنم خیلی درگیره . واقعا نمی‌دونم چیکار کنم. از طرفی از گذشته خودم و کارهایی که باید میکردم و نکردم ناراضیم. و بعضاً این تقصیرات رو گردن یک سری افراد میندازم که تو زندگی من بود. گرچه واقعا بی تاثیر نبودن نمیشه این موضوع رو کنار گذاشت و خیلی کلیشه ای وار بگیم این ما هستیم که مسئول وضعیت فعلی خودمون هستیم.

  پاسخ
  1. 4.1

   آرسام هورداد

   ما مسئول «تصمیم‌های فعلی» خودمون هستیم مصطفی گرامی، نه لزوماً مسئول وضعیتِ فعلی.
   در واقع تفاوت این دو گزاره در اینه که وقتی می‌گم من مسئول زندگی خودم (تصمیمات +‌انتخاب‌های فعلی) هستم، یعنی دارم به اون چیزی که در حال حاضر در کنترل من هست فکر می‌کنم، اما وقتی به وضعیتِ فعلیم و مسئولیت خودم یا دیگران در شکل‌گیری اون فکر می‌کنم، احتمالاً تمرکزم روی گذشته و مواردی میره که به تعبیر شما لزوماً دست من نبوده و کنترلی روی اونا نداشتم و این به بهبود وضعیت من کمکی نمیکنه.

   پاسخ
 3. 3

  نوید

  سلام
  Enfp صحبت میکنه:?
  بنظر من این مورد برای اکثر Fها صادق هست ، تجربه شخصی من بهم ثابت کرده که به هیچ وجه نمی شه رفتاری را تغییر داد مگر اینکه در خصوص عامل بروز اینگونه واکنشها به آگاهی رسید.
  به زبان ساده تر سعی نکنید واکنشهای طبیعی شخصیتتون رو تغییر بدید چون خودش معلول علتی برخواسته از درونتون هست که بصورت ناآگاهانه بروز میکنه.
  این مقاله تاکید به تغییر و فکر کردن آگاهانه به رفتار برونی دارد که ذاتا غیرآگاهانه هست و به عقیده من در دراز مدت کارا نیست.
  مثلا من زمانی که غر میزنم و خودم رو قربانی میدونم اولا سخته که در این لحظه آگاهانه مچ خودم رو بگیرم و بفهمم در چه حالی هستم، و در نهایت خیلی به ندرت پیش میاد که اون لحظه بتونم به خودم تلقین کنم که: ای بابا نمیشه که همه چیز باب میلِ من باشه و پذیرشت رو ببر بالا و…
  اینجور زمانها اتفاقا باید این سوال رو بپرسم که چرا این جنس رفتار واکنشی از من سر میزنه!؟ برای مثال من بیش از حد به عکس العمل مردم توجه دارم چون در خانواده ای بزرگ شدم که اگر توجه نداشتم مقبول نبودم و وقتی داشتم مورد تشویق قرار میگرفتم ، پس من هم یاد گرفتم که همیشه نگاهم به راضی کردن بقیه باشه.
  حل این موضوع در ناخوداگاه ، آگاه شدن به علت آن و البته تلاش برای کنار آمدن با من درونی به تنهایی باعث تغییر واکنشهای بیرونی میشه که مطمئنا روش کارایی هست.

  پاسخ
  1. 3.1

   آرسام هورداد

   ریشه‌یابی و تحلیلِ درستِ وضعیت رو کاملاً باهات موافقم نوید عزیز و این قطعاً با «نشخوارِ فکری گذشته» که در مقاله اومده متفاوته.?

   پاسخ
   1. 3.1.1

    نوید

    ?
    ممنون آرسام جان از پاسخ و تاییدت

    حیف شد نتونستم این دوره آموزشتون شرکت کنم، امیدوارم برای ما که تهران نیستیم در ایام عید یا هر فرصت دیگه ای که بشه، یک دوره آموزشی یا حداقل دورهمی چند ساعته داشته باشی.

    پاسخ
 4. 2

  رویا

  فکر میکنم اگه بتونیم‌ به خود اکاهی و خود باوری برسیم انقلاب فکری بزرگی‌در جهان به وجود بیاد. یه نوع جنگ با نفسه که خودش رو از بیرون ازاد کنه و مسیر ازادگی خودش رو بره… در مورد من هم تمامی موارد صدق میگرد به خصوص مورد نشخوار کردن ذهنی اتفاقات ک ازهمه اینها بدتره… ولی تا به الان لاکپشت وار تونستم از پسش بر بیام … اینکه بتونی ذهنت رو مدیریت کنی و معطوف به هدف اصلی کنی و از حواشی به وحود اومده دست برداری کار سختیه… من به شخصه تا به الان چندین بار شکست خوردم و هیاهوی بیرونی منو از هدفم منصرف کردن ولی هنوز امیدوارم بتونم حواشی بیرونی و درونی رو ندید بگیرم و به راهم همچنان ادامه بدم. ممنون از مقاله خوبتون

  پاسخ
  1. 2.1

   آرسام هورداد

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ
 5. 1

  مژگان

  سلام.
  وای که چقدر ترسیدم
  چون همه موارد در مورد من صدق می کنن?
  یعنی میشه درست شد!؟

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   سلام به شما، بله دقیقاً هدف اولیه شناخت این وضعیت و بعد از اون مدیریت و اصلاحش است.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.