درباره نویسنده

آرسام هورداد

من آرسام هورداد هستم مدرس و نویسنده در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی MBTI. هدف من از تأسیس این سایت ارائه مطالب آموزشی در زمینه توسعه‌ مهارت‌های فردی و سازمانی است. با تیپ شناسی نوین همراه باشید!

مطالب مشابه

6 ديدگاه

 1. 3

  marjan

  سلام ، وقت بخیر
  من یک ENFP هستم و وقتی پارسال به تیپ شخصیتی خودم پی بردم خیلی زندگی ام زیباتر و تا قبل از اون خیلی نا امیدتر بودم چون مدام شغلم رو عوض میکردم و کارهای نیمه تموم ، خیال پردازی های بی پایان داشتم و الان هم همچنان در وجود خودم دارم ولی از وقتی خودم رو شناختم خیلی کمرنگ تر شده و هرچقدر کانال و مقاله های شما رو مطالعه میکنم بیشتر خودمو میشناسم و بیشتر لذت میبرم
  اینکه الان متوجه شدم ک باید هیجاناتم رو کنترل کنم تا بتونم لحن و تن صدام رو کنترل کنم که وجهه ام خدشه دار نشه چون خیلی این موضوع در خیلی از موقعیت ها گریبان گیرم شده.
  و خیلی خوشحالم ک تونستم با شناخت خودم تو یه موقعیت شغلی ک دوستش دارم و دقیقا مطابق تیپ شخصیتی ام بمونم و خوشحال باشم اهدافم رو روی کاغذ دنبال کنم نه با رویا پردازی و امروز متوجه شدم ک ENFP ها باید هیجانات خودشون رو کنترل کنن.

  ?? واقعا ممنونم بابت مقاله های ارزشمندتون من خیلی سعی میکنم کتابهای متعددی بخونم در راستای ارتقای شخصیتی ام که نقاط ضعف ام رو کمرنگ تر کنم که البته به لطف شناخت خودم و مقاله های ارزشمند شماست که میتونم خودم رو بهتر کنم و نا امید نشم و بدونم که من هم نقاط مثبتی دارم و اهداف شغلی و تحصیلی ام رو در راستای شخصیت ام قرار بدم ??

  ?? با آرزوی موفقیت روز افزون جناب آقای آرسام هورداد??

  پاسخ
 2. 2

  مندی

  به عنوان یک entp، خیلی زود هیجانی میشم و از کشف یک پدیده خیلی زیاد ذوق زده میشم!..دقیقا کارهایی که نیازمند پرداختن به جزئیات هست من رو تو منگنه و استرس قرار میده، و وقتی سابقه کاری خودم رو مرور میکنم، از همه محیط های کاری که قوانین و چارچوب های کاری خطی و سفت و سخت داشتن، یعد از مدت کوتاهی فرار کردم، تنها تو دوتا کار خیلی راضی بودم، اولی پروژه ای بود که اختیار عمل زیادی بهم داد و با وجود همه سختی ها که باعث شد خیلی ها از تیم پژوهشی کنار برن، تا آخرش موندم و دومی که الان هم مشغولش هستم مترجمی زبان در فیلد تخصصی خودم و گزارش نویسی هست که اختیار عمل دست خودمه، تو شاخه های مختلف ترجمه میکنم و آزادی عملم تامینه. خیلی پیش اومده با خیال پردازی و ایده پردازی های بی پایان هدف اصلی رو فراموش کنم که یکم کلافم میکنه، اما تصمیم گرفتم هدف رو بنویسم، برای خودم مجسمش کنم و هر چند وقت درمیون مرورش کنم تا زیادی از مسیر منحرف نشم که نتیجه داده.

  پاسخ
 3. 1

  فاطمه

  چقدر جالب! به عنوان یک entp همه موارد فوق رو تجربه کردم و جالب تر اینکه خیلی مواقع متوجه نبودم این موارد از استرس ناشی میشه. در شرایط استرس زا بدترین حالت های ممکن وقوع اتفاقات مختلف رو متصور میشم و اون خوش بینی حالت عادیم رو از دست میدم. ایمانم رو به انتخابهام از دست میدم و همش فکر میکنم مسیر بیهوده ای رو انتخاب کردم.

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   ممنونم، دقیقاً اون تردید در مورد مسیری که دارم طی می‌کنم رو خیلی خوب اشاره کردید.

   پاسخ
  2. 1.2

   علی

   احساس میکنم جنبه کمالگرایی این شخصیتم داره ذره ذره روحمو میخوره

   پاسخ
   1. 1.2.1

    آرسام هورداد

    علی گرامی تنها راه عملی و قابل اجرا برای حل مشکل کمال‌طلبی این است که دست به اقدام و اجرا بزنید و نتیجهٔ کار را در عمل بهبود دهید. (کمال‌طلبی سالم در مقابل کمال‌طلبی ناسالم)

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.