درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

10 ديدگاه

 1. 7

  مجید فهیمی

  لطفا در مورد مشاغل مناسب intj ها بیشتر مطلب بگذارید

  پاسخ
  1. 7.1

   آرسام هورداد

   پیشنهاد میکنم اگر این مقاله را نخوانده‌اید نگاهی به آن بیندازید:
   https://goo.gl/mSNeBp
   در این مقاله توضیحات خوبی در مورد فضاهای پیشنهادی کسب‌و‌کار به INTJها و البته بقیه تیپ‌های NT وجود دارد.

   موفق باشید

   پاسخ
 2. 6

  فاطمه

  یکی از مزایای ارتباط عمیق داشتن با دنیای درون برای intjها ، این هست که هیچ وقت فراموش نمیکنن از ابتدا دنبال چه ویژنی بودن به علاوه، به میزانی به مراتب کمتر از من (entp) با دنیای بیرون دچار تعارض و اصطکاک هستن. اونها به خوبی میتونن با کمترین تنش و اصطکاک مسائلشون رو در تعارض با افراد حل کنن و از اونها عبور کنن. درحالی که یک entp ممکنه میزان قابل توجهی از انرژی اش رو در تعارض با محیط از دست بده و دچار ناامیدی و دلزدگی بشه و حتی اون ویژنی که از ابتدا داشت رو به طور کامل فراموش کنه?. البته معایب این ویژگی رو هم در این مقاله به خوبی ذکر کردین.

  پاسخ
 3. 5

  احسان

  `گاهی اوقات بعضی از INTJها به قدری غرق در دنیای درونی‌شان هستند و به آن ایمان دارند که ممکن است برداشت‌ها و تعاریف آن‌ها از واقعیت‌ها، در مقایسه با بقیه مردم متفاوت باشد` این کاملا در مورد من صدق می کنه، فکر می کنم دلیلش اینه که ما به جای توجه به داده های متعدد به الگویی که تو اونها موجوده توجه می کنیم.
  `یک استراتژی بسیار مناسب برای INTJها این است که این تیپ تلاش کند یک ورژن کوچک و پایلوت از ایده‌ای که در ذهن دارد را در دنیای بیرون خلق کند و بعد رفته‌رفته این ورژن آزمایشی را کامل‌تر و دقیق‌تر کنند` ایده ی خوبی به نظر میاد. منتها گرایش شخص من اینه که ایده ام رو در حدی تو ذهنم بپزم که وقتی شروع به پیاده سازیش می کنم هیچ قدم اشتباهی برداشته نشه، چون از هدر رفتن هزینه، بخصوص هزینه زمانی متنفرم. پس نقشه کار باید طوری باشه که با کوچکترین متغیرهای قابل کنترل، قابل پیاده سازی باشه تا فرایند اجرا به صرفه ترین مسیر رو طی کنه. ولی خب تجربه نشون داده اکثرا این اتفاق نمی افته یا ددلاین رد میشه. با توجه به اینکه خیلی جاها تا حدی هدر رفتن هزینه مشکلی پیش نمیاره ایده مطرح شده کاربردی به نظر میاد.

  پاسخ
 4. 4

  مجید فهیمی

  مطالب بسیار ملموس بیان شده این تیپ شخصیتی از جمله تیپ های خاص است البته منکر توانمندی های تیپ های مختلف نیستم هر تیپی نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود دارد
  اما مطالب تا عمق جان intj نفوذ میکند زیرا از عمق جان برخاسته اند
  راه حل هاو راهکارهای خوبی ارایه شده
  و نهایتا مجددا عرض میکنم که مشکل اصلی این تیپ همواره روابط اجتماعی و روابط بین فردی آنهاست.
  سپاس بیکران

  پاسخ
 5. 3

  احسان

  `گاهی اوقات بعضی از INTJها به قدری غرق در دنیای درونی‌شان هستند و به آن ایمان دارند که ممکن است برداشت‌ها و تعاریف آن‌ها از واقعیت‌ها، در مقایسه با بقیه مردم متفاوت باشد` این کاملا در مورد من صدق می کنه، فکر می کنم دلیلش اینه که ما به جای توجه به داده های متعدد به الگویی که تو اونها موجوده توجه می کنیم.
  `یک استراتژی بسیار مناسب برای INTJها این است که این تیپ تلاش کند یک ورژن کوچک و پایلوت از ایده‌ای که در ذهن دارد را در دنیای بیرون خلق کند و بعد رفته‌رفته این ورژن آزمایشی را کامل‌تر و دقیق‌تر کنند` ایده ی خوبی به نظر میاد. منتها گرایش شخص من اینه که ایده ام رو در حدی تو ذهنم بپزم که وقتی شروع به پیاده سازیش می کنم هیچ قدم اشتباهی برداشته نشه، چون از هدر رفتن هزینه، بخصوص هزینه زمانی متنفرم. پس نقشه کار باید طوری باشه که با کوچکترین متغیرهای قابل کنترل، قابل پیاده سازی باشه تا فرایند اجرا به صرفه ترین مسیر رو طی کنه. ولی خب تجربه نشون داده اکثرا این اتفاق نمی افته یا ددلاین رد میشه. با توجه به اینکه خیلی جاها تا حدی هدر رفتن هزینه مشکلی پیش نمیاره.

  پاسخ
  1. 3.1

   احسان

   ادامه: ایده مطرح شده کاربردی به نظر میاد.

   پاسخ
 6. 2

  اسناف باکس

  سلام
  (Intj)
  با توجه به عملکرد خودم ؛ برای شروع اکثر فعلالیت های چالشی ترجیح میدم مقدار قابل قبولی احتمال و راه خلق کنم تا زوایای مطلبو حین کار کامل کنترل کنم حتی اگر اولین احتمالم محتملترین باشد چون ارزش زیادی برای زاویه دیدهای مختلف قائل ام حتی بعد نتیجه گرفتن هم ممکنه وقت کمی بزارم تا با زوایای دیگر هم بررسی کنم.
  افراط و تفریط رو موافق نیستم زیاد بنظرم خیلی مبحثش گسترده تر هست.
  وجود رهبر رو نمیتونم تحمل کنم مگر شخصا اینکه من مشاور اون رهبر باشم تا ایده های نابمو بتونم ارائه بدم و مورد تقدیر قرار بگیرم کلا از رهبر بودن چندان لذت نمیبرم چون زیر ذره بین میرم و کمی درونی فکر کردنم دچار استرس زمان مکان میشه و اذیت میشم.
  راجع فکر کردن به مسائل ؛ اینقدر برام اهمیت داره که چون به اکثر مطالب فکر کردم ممکنه برونگرا بنظر بیام ولی وقتی چیزی تازه تعلیم داده بشه سکوت خاصی حاکمم میشه 🙂

  پاسخ
 7. 1

  وحید

  من یک intj هستم و این مقاله کاملا درمورد من صادق هس، گاهی از این پیش بینی های من اینقدر آینده نگر و طولانی مدت هست، که یک نقص کوچک در کار باعث میشود اون کار رو انجام ندم.

  پاسخ
  1. 1.1

   محمد

   شما احتمالا intp هستین

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.