درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

6 ديدگاه

 1. 3

  محمدرضا

  سلام
  تیپ estj و entj که کارکرد اولشون Te هست، من نمیتونم باهاشون کنار بیام چون هم قدرت طلب هستن هم خیلی ساختارگرا و دوس دارن حرفشونو ب کرسی بنشونن ک همیشه برنده باشن
  میخوام بدونم چطور میشه با این تیپا تعامل کنیم

  یکی هم من تو سایت در مورد تیپ های enfj istp esfp مقاله ای ندیدم (بجز مقالات ۱۶تیپ) ، دوست دارم درباره این تیپ‌ها یه توضیحاتی بدید که بیشتر اشنا بشیم باهاشون

  موفق باشید

  پاسخ
  1. 3.1

   تیپ‌شناسی نوین

   سلام به شما محمدرضای گرامی

   همان طور که اشاره کردید کارکرد نخست این دو تیپ Te است، به این معنی که در مذاکرات و ارتباطات کاری بیش از هرچیز به راندمان بالا و سرعت انجام شدن کار توجه می‌کنند، در نتیجه برای تأثیرگذاری روی این دو تیپ لازم است روی وظیفه و task در حال انجام و اتمام و تکمیل آن با راندمان بالا تمرکز شود.
   در ارتباطات غیر کاری هم در صورت وجود تعارض در خواسته‌ها لازم است فضایی برای گفتگوی دو طرف برای توضیح مسئله، ارائه راهکارها و شنیدن نظرات دو طرف ایجاد شود. به عبارتی لازم است این دو تیپ را به میز مذاکره و گفتگو آورد و با ارائه دلایل آدرس‌دار آن‌ها را متوجه این مسئله نمود که خواسته‌های طرف دیگر گفتگو نیز به اندازه آن‌ها مهم است و ارزش شنیدن و تأمل را دارد.

   در خصوص قسمت دوم پرسش شما، مقالات و محتوای سایت در حال تکمیل است و طبق برنامه و زمان‌بندی از قبل تعیین‌شده به همه تیپ‌ها پرداخته می‌شود. در این بین ممکن است سهم برخی تیپ‌ها بیشتر یا کمتر از سایرین باشد اما تلاش ما این است به مرور زمان همه تیپ‌ها را به طور کامل و دقیق بررسی کنیم.
   پیروز باشید

   پاسخ
 2. 2

  مهدخت

  سلام من یک INTJ هستم همدلی در من بسیار پایین است من شنونده خوبی هستم ولی در دل میگم که می خواستی این کار رو نکنی.من همیشه در روابط عاطفی و احساسی با افراد مشکل دارم و زیاد هم برام پیش میاد که رابطه هام به هم بخورن که ی بخش به خاطر منتقد بودنم هست ی جاهایی هم که نه بیشتر وقتا من زود به دل میگیرم همه چیز رو ،بعدش خودم رو از اون افراد دور می گیرم و باهاشون سر سنگین میشم به جای اینکه بگم ناراحتم کردید فاصله میگیرم در واقع منفعل هستم اما اینو هم بگم که عاشق قضاوت دیگران هستم و همیشه درحال تجزیه و تحلیل افراد هستم البته بیشتر عیوب و اشکالات رو میبینم.و چیزی رو دلم میخواد بدونم آیا همه INTJها جوانتر از سن واقعی اشون نشون میدن یا من فقط شانسی اینجوری ام؟؟؟؟و آیا همه INTJها تیپ شخصیتی ENFJرو از همه بیشتر دوست دارن یا فقط من این طورم؟؟؟ ی چیز دیگه هم در مورد خودم بگمخیلی زیاد به من میگن نکته سنجی،و یکی از مشکلات بزرگ من،نداشتن قدرت ابرازوجود نمیدونم چرا نمیتونم همه شخصیتم رو نشون بدم؟؟.تشکر.

  پاسخ
  1. 2.1

   تیپ‌شناسی نوین

   سلام به شما مهدخت گرامی،

   تشکر از اینکه تجربه‌تان را با ما در میان گذاشتید،
   در خصوص اینکه آیا همه INTJها جوان‌تر از سن واقعی‌شان نشان می‌دهند یا نه، سند یا تحقیقی مرتبط با این موضوع در منابع در دسترس مشاهده نکرده‌ایم و بنابراین نمی‌توانیم نظر دقیقی در این خصوص بدهیم.
   در خصوص قسمت دوم پرسش شما نیز وضع به همین ترتیب است، تحقیق میدانی با جامعه آماری بالا که مشخص کند چند درصد INTJها جذب تیپ شخصیتی ENFJ می‌شوند انجام نشده است (یا حداقل ما در مشاهداتمان به چنین تحقیقی برنخوردیم)
   در خصوص بخش سوم پرسشتان، خودافشایی یک مهارت ارتباطی است که در صورت اجرای صحیح می‌تواند موثر و کارآمد باشد و در صورت اجرای غیر دقیق به ارتباط با دیگران آسیب می‌زند. برای مطالعه بیشتر در این خصوص می‌توانید مطلب خودافشایی در سایت متمم (motamem.org) را مطالعه نمایید.

   پیروز باشید

   پاسخ
 3. 1

  مژگان

  سلام
  ممنون از توضیحات کارآمدتان.
  تیپ من isfp هست و‌یکی از دنبال کنندگان پیگیر سایت خوب شما هستم
  مطالب برای من بسیار جذاب و کارآمد هستند
  در مورد مبحث همدلی کردن من خودم بسیار در این رابطه فکر می کنم مهارت داشته باشم و همیشه سعی می کنم یک شنونده خوب و همراه و صمیمی و دلسوز باشم
  و تا حدی موفقم خصوصا اگر طرف مقابل هم تا حدی مهارت ارتباطی مناسب را داشته باشد.
  تیپ پسر و همسر من estjو entjهست
  و می تونم درک کنم که حس همدلی کردن در انها ضعیفه
  من در این مورد راهنماگر خوبی برای مشکلات ارتباطاتی انها با دیگرانم ولی خیلی دوست داشتم انها هم ارتباطاتشون خصوصا در خانه با حس همدلی بیشتر پیش می رفت…
  انها کنار من یاد گرفتن کمتر تحکم کنن
  ولی خب مثل خیلی وقتا که اونا از دست من حرص می خورن به خاطر تفاوتهای تقریبا زیاد تیپ شخصیتی
  منم از دست اونا حرص می خورم… ?
  ولی در کل سازگاری من باعث میشه روابط همیشه آروم باشه و صلح برقرار?
  ناگفته نمونه که منم خیلی چیزا از اونا یاد می گیرم و می تونم بگم
  اگر همین حس همدلی در همه ما تقویت بشه و اونا در این زمینه بیشتر همکاری کنن
  روابط عالی پیش میره…
  با تشکر از شما که صبورانه نظر منو خوندین
  موفق و‌پیروز باشین?

  پاسخ
  1. 1.1

   تیپ‌شناسی نوین

   سلام به شما دوست گرامی،
   بسیار خوشحالیم که مقالات برای شما موثر واقع شده و امیدواریم مطالب سایت هر چه بیشتر در بهبود کیفیت ارتباطات شما با اطرافیان و عزیزانتان موثر باشد. تشکر از همراهی ارزشمند شما با تیپ‌شناسی نوین و ممنون از اینکه تجربیات پر ارزش خودتان را با ما و سایر دوستان در میان می‌گذارید.
   پیروز باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.