درباره نویسنده

آرسام هورداد

من آرسام هورداد هستم مدرس و نویسنده در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی MBTI. هدف من از تأسیس این سایت ارائه مطالب آموزشی در زمینه توسعه‌ مهارت‌های فردی و سازمانی است. با تیپ شناسی نوین همراه باشید!

مطالب مشابه

25 ديدگاه

 1. 9

  Kian

  سلام و خسته نباشید
  من یه intp ام متاسفانه نمیتونم فقط روی ۱ موضوع کار کنم و تمام تمرکزم رو روی اون یه موضوع قرار بدم این باعث شده که نتونم توی هیچکدوم از رشته ها به موفقیت زیادی برسم و البته به نوعی همه فن حریف هم شدم که مزیت این موضوع هم حساب میشه‌.به شدت کلافه ام و تمرکزی ندارم و مشکل دیگه ای هم که شاید مشکل اصلی باشه بی برنامه بودنه.تحمل با برنامه پیش رفتن رو ندارم و شاید در حد چند روز اجرا کنم برنامه رو در صورتی که با برنامه بودن بهترین چیزه

  پاسخ
  1. 9.1

   آرسام هورداد

   سلام به شما کیان گرامی، نیازی نیست صرفاً روی یک موضوع یا یک زمینه تمرکز کنید و تا آخر به همان متعهد بمانید، این موهبت ذاتی تیپ شخصیتی شماست که می‌توانید چند-وجهی و چند-جانبه به موضوعات نگاه کنید و فرایندها را همزمان پیش ببرید، از این موهبت استفاده کنید! متعهد شدن شما روی یک مسیر- آن هم مسیری که برایتان جذابیتی ندارد- یعنی زندانی کردن خلاقیتتان و این یعنی کشتن موهبتِ ذاتی‌ که دارید. پیشنهاد من این است که اتفاقا زمینه‌هایی که برایتان جذاب است را بیابید، ببینید علاوه بر جذابیت در کدامیک توانمند هم هستید و استعدادی دارید و رفته‌رفته گزینه‌ها را محدود کنید و روی چند زمینه‌ای که برایتان جذاب است و احساس برتری می‌کنید کار کنید. نکته این است که سعی کنید این موضوعات را به جایی برسانید و از آن‌ها کسب درآمد کنید، روی حوزه‌ یا حوزه‌هایی باقی بمانید که عمیقاً به آن‌ها کشش دارید، تعهد اینجا تعریف می‌شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. 8

  علیرضا

  سلام و خسته نباشید
  من infj هستم . به نظر خودم خیلی در تخیلاتم غرق میشم و به دنیا اطرافم توجه ندارم .
  چون نمیتونم با آشنایان و بقیه مردم به خوبی ارتباط برقرار کنم و قاطع حرف بزنم و تصیمیم بگیرم احساس ضعف و پوچی دارم.
  شاید تحلیل گری بیش از حدم به جای اینکه نقطه قوتی برام باشه نقطه ضعف محسوب میشه ، من به جای عمل کردن فقط تحلیل میکنم و اینکه بقیه من نادیده میگیرن بیشتر منو اذیت میکنه .
  من چطوری میتونم از از پس مشکلات بربیام ؟

  پاسخ
  1. 8.1

   آرسام هورداد

   سلام علیرضای گرامی،
   مشکل تحلیل‌گری برای تیپ شما از جایی شروع میشه که صرفاً روی کارکرد اولتون که Ni هست قفل میشید و به چرخه‌ای تمام نشدنی از تحلیل، افکار و تخیلات و سناریوهای ذهنی و انتزاعی وارد میشید. راه حل اصلی تقویت کارکرد کمکی Fe است، یعنی قطع کردن چرخه افکار و اقدام کردن بر اساس ارزش‌هایی که بهش پایبندید و احساس خوشایندی بهتون میده. روی تقویت عمل‌گرایی کار کنید، اقدام‌های ساده و کوچکی که در همین مقاله هم بهشون اشاره شده (جمع کردن رختخواب و …) نقطه شروع خوبی هست برای تقویت عمل‌گرایی؛ چرخه افکار را قطع کنید، بلند بشید و اقدامی در راستای اهداف و آرمانتون انجام بدید.
   برای راهکارهای دقیق غلبه بر انفعال مقالات زیر را پیشنهاد میکنم:

   https://goo.gl/Aoqeaz
   https://goo.gl/zeVjcA

   موفق باشید

   پاسخ
 3. 7

  علی همایون

  سلام من واقعا نمیدونم که چرا هی حس می کنم که شکست می خورم ‌و اینکه بین infjو infp نمیدونم کدوم هستم٬لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  1. 7.1

   آرسام هورداد

   سلام به شما علی گرامی،
   در خصوص مورد اول: ممنون میشم کمی در مورد مسئله‌تون توضیح بدید و سوالتون را شفاف‌تر بپرسید. در چه زمینه‌ای احساس شکست می‌کنید؟

   در خصوص تردید بین دو تیپ بهترین کار این است که توضیحات هر دو تیپ را از سایت مطالعه کنید و همان تیپی که احساس می‌کنید بهتر شما را توصیف کرده تیپ شماست. توضیحات هر دو تیپ را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید:
   https://goo.gl/Y9JdUf
   https://goo.gl/pJ29Yi

   اگر باز هم تردید داشتید میتونید در کارگاه MBTI بعدی شرکت کنید، با کوچینگ گروهی ابهام شما برطرف خواهد شد.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
   1. 7.1.1

    علی همایون

    خیلی ممنون٬منظورم از احساس شکست اینه که هر کاری رو که دارم برای رسیدن به اهدافم انجام میدم٬رو حس می کنم که راه بهتری باید براش باشه و استرس دارم که کار هام بیهوده باشه و حس میکنم که تهش شکست بخورم و اینکه بقیه رو می بینم که کاری انجام میدن٬باز هم استرس می گیرم که باید الان یه کار مفید انجام بدم.

    پاسخ
    1. 7.1.1.1

     آرسام هورداد

     علی عزیز پیشنهادم به شما اینه که روی سلسله مراتب ارزش‌هاتون کار کنید و مشخص کنید که اولویت‌های اصلی شما در زندگی چیست و برنامه زندگی را بر اساس اولویت‌های خودتان تنظیم کنید، نه بر اساس توقعاتِ بیرونی یا اقدام‌ها و اولویت‌های دیگران. شما وجودِ منحصر به فردی هستید که باید مسیر زندگی‌تان را بر اساس توانمندی‌ها و شرایط خاص خودتان تعریف کنید.
     برای آشنایی با سلسله مراتب ارزش‌ها مقاله زیر را پیشنهاد می‌کنم:
     https://goo.gl/ccCBBo

     موفق و پایدار باشید

     پاسخ
 4. 6

  شهرزاد

  سلام مقاله ی بسیار خوبی بود ولی من مسعله ای که دارم اینه که نمیدونم چرا شروع نمیکنم نمیدونم میشه اسمش را انگیزه گذاشت یا خیر ولی انگار انگیزه ندارم با اینکه اهداف بزرگی برای ایندم در سرم میپرورانم ولی زندگیم از برنامش خارج شده و نمیدونم چگونه و از کجا این برنامه را بهش برگردونم .اینکه چگونه باشم شاید مهمترین مسعله ی زندگیم باشه با اینکه میدونم همه ی ما برای رسیدن به کمال اهدافمون را انتخاب میکنیم ولی انگار این من را قانع نمیکند و یا شایدهم اینکه نمیدونم از کجا و با چه هدفی شروع کنم من را سردر گم کرده . راستش من به موسیقی علاقه دارم و الان هم رشتم تجربیه و به مغز و اتفاقات درون اون و ارتباط روح و جسم علاقه دارم با این حال همه من را ادم فلسفی میدونن و میگن همه چیز را به فلسفه ربط میدی که البته دروغ هم نمیگن و به فلسفه هم علاقه دارم و همچنین با اینکه پایین ترین نمراتم از فیزیک هست ولی خودم متوجه هستم که توانایی و علاقه ی رابطهی بین نیرو ها را دارم .سواله دیگه که داشتم اینه که چگونه رابطه ی اجتماعیه خودم را بیشتر کنم و همچنین احساست خودم را بشناسم و سخته شناخت احساسات خودم و شاید اینگونه کمی دمدمی مزاج به نظر برسم.من واقعا عذر میخوام در قسمت شغل باهاتون حرف نزدم نمیدونم مسعله شغله یا شخصیته و واقعا گیجم . من یک ‌درونگرای شهودی تفکری منعطف هستم و ۱۷ سالمه.ممنون

  پاسخ
  1. 6.1

   آرسام هورداد

   شهرزاد گرامی سلام، تبریک میگم بهتون که مسیر خودشناسی را از سن ۱۷ سالگی شروع کردید، این نشان از پختگی و بلوغ ذهنی شماست. نیاز شما رو بیش از هرچیزی هدفگذاری می‌بینم و لازمه هدفگذاری خودشناسی صحیحه. دانستن تیپ شخصیتی خوب است اما کافی نیست. بهتره از توانمندی‌ها، مهارت‌ها، علاقه‌مندی‌ها و ترجیحات شخصیتی خودتون به میزان خوبی مطلع بشید و در اینصورت هست که می‌تونید هدفگذاری اصولی و صحیح انجام بدید و وقتی هدف‌گذاری شما اصلاح بشه مسلماً انگیزه کافی برای «شروع کردن» هم در شما ایجاد میشه و مهم‌تر از اون: هم کار رو شروع می‌کنید و هم یاد میگیرید اون رو به سرانجام برسونید و در نتیجه به دستاوردهای مد نظر خودتون برسید. خودشناسی بهتون کمک می‌کنه اهدافِ اضافی و با اولویت پایین‌تر رو- که احتمالا تناسب و همخوانی با ترجیحات شما ندارد- کنار بذارید به هدف‌‌های اصلی‌تر و مهم‌تر زندگیتون بپردازید. شناخت احساسات هم بخش مهمیش به خودشناسیِ عمیق‌تر برمی‌گرده. MBTI بینش خوبی در مورد ترجیحاتِ شخصیتی و نحوه کارکرد احساسات به دست میده که حتما میتونه براتون مفید باشه.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. 6.1.1

    شهرزاد

    سلامی دوباره .ممنون از لطفتون .میتونم بپرسم چگونه میتونم به خودشناسی صحیح و کاملی برسم ؟ در مورداحساسات خودم هم بهتره این را اضافه کنم که مثلا اگر از رنگ صورتی خوشم بیاد چون دلیل اینکه چرا صورتی را دوست دارم نمیدونم باعث میشه دیگه نتونم بگم صورتی را دوست دارم .به نظرتون از کجا خودم را بشناسم و علاقه مندی هایم را بشناسم و با انکه برایم ناشناخته هستند بهشون اعتماد کنم؟چون کلا من ادم بسیار مرددی نیز هستم .و همچنین میتونم بپرسم چگونه رابطه ی اجتماعیم را قوی تر کنم ؟چون اغلب دوستان من اگر بخوام خودم باشم حوصله ی حرف های من را ندارند و همین باعث شده اعتماد به نفسم نیز پایین بیاید من دوست ندارم از جامعه دور باشم ببخشید که دوباره سوال پرسیدم از جوابتون پیشاپیش متشکرم .میتونم به جز ایمیل از طریق پیامک باهاتون صحبت کنم؟

    پاسخ
    1. 6.1.1.1

     آرسام هورداد

     فراموش نکنید که خودشناسی، بهبود مهارت ارتباطی و مواردی مثل این‌ها فرایندهایی هستند که در طول زمان کامل‌تر و پخته‌تر می‌شوند و نقطه پایانی برای آن‌ها وجود ندارد. برای خودشناسی همانطور که در کامنت قبلی هم اشاره کردم پیشنهاد من این است که با دانش MBTI شروع کنید و اطلاعاتتان را در مورد تیپ شخصیتی‌تان کامل کنید. برای بهبود مهارت ارتباطی هم بهترین پیشنهاد من این است که با دیگران ارتباط بگیرید، خصوصاً زبان مشترکی با دیگران پیدا کنید و تا می‌توانید از لذت هم‌نشینی با آن‌ها بهره‌مند شوید. این یک فرایند است که با آزمون و خطا می‌توانید آن‌ را بهبود دهید. برای بهبود مهارت ارتباطی تلاش کنید در دنیای واقعی با دیگران ارتباط برقرار کنید. برای شروع می‌توانید کتاب زیر را مطالعه کنید:

     http://shahreketabonline.com/products/6/118868/tags/comment/

     در خصوص سایر کانال‌های ارتباطی، متأسفانه در حال حاضر فقط می‌رسم همینجا به کامنت‌ها پاسخ دهم و تا هر موقع که نیاز باشد از همین طریق در کنار شما هستم. خوشحال می‌شوم به زودی خبر موفقیت‌های شما را بشنوم.

     موفق و پایدار باشید

     پاسخ
     1. 6.1.1.1.1

      شهرزاد

      بله درست میگید و من هر چه درباره تیپم(intp) بوده را مطالعه کردم مثلا درباره تفریحات تیپم چیزه خاصی نبود ولی من دوست دارم مثل یک esfpاز مردم و زندگی لذت بیشتری ببرم .خدا به انسان ها یک سری استعداد زاتی داده و همچنین خود انسان ها خیلی توانایی ها را به دست میارن و همچنین خیلی ذهنیات و کارکرد های انسان بر اساس محیط و شرایط زندگیش هست ایا انسان باید به همان استعداد زاتی اعتماد کند و انها را بشناسه و یادر هر زمینه خود را توانا کند ؟و اینکه هر تیپی مثلا کمال را در یک چیز میدونه (در حالیکه کمال یک چیزه)و به سمت همان چیزی که کمال میدونه و استعداد داره حرکت میکنه ولی از دید بالا تر از تیپ های شخصیتی کمال حقیقی چیست و ایا نیازه برای رسیدن به این کمال انسان به جز استعدادهای خود توانایی های دیگری به دست بیاورد یا خیر ؟و چیزه دیگه اینکه هر تیپ با داشتن نقاط ضعفش دربرارش نقاط قوتی هم دارد که همان نقاط ضعف باعث انها شده مثلا اگر من درونگرای شهودی باشم ممکنه حواس پرت و کمی منزوی به نظر برسم ولی در قبالش متفکر و خیالپردازم خب ایا کمرنگ کردن نقاط ضعفم باعث نمیشه نقاط قوتم نیز کمرنگ بشه؟میدونید شاید من خودم را (در حدی)بشناسم ولی نمیدانم که چگونه باشم و مهمترین دلیلم هم این است که نمیدانم چرا اینگونه ام ؟( برچه اساسی) .من واقعا عذر میخوام که انقدر از شما سوال پرسیدم و تقریبا خودم نمیدانم مسعله ی اصلیم چیست واقعا عذر میخوام

     2. 6.1.1.1.2

      شهرزاد

      میشه درباره ی راه حل مسعله ی من هم بیندیشید؟

    2. 6.1.1.2

     آرسام هورداد

     شهرزاد گرامی پیشنهاد می‌کنم این فایل صوتی را بشنوید:
     https://t.me/typeshenasi/284

     پاسخ
 5. 5

  رویا

  با سپاس از مقاله خوبتون
  از ایین هایی ک بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از شروع هرکاری انجام میدم توکل به خدا و بعد توسل به ائمه با ذکر ۱۴ صلواته . بعد چک کردن پیج تلگرام‌ تیپ شناسی و خواندن یک مقاله از سایت هست.همین کارها باعث میشه خوابم به کلی بپره و امادگی برای انجام برنانه روزانه ای ک شب قبل تهیه کردم رو داشته باشم. در اواسط روز هم وقتی کرختی به سراغم میاد ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پیاده روی یا نرمش با موسیقی انجام میدم. در پایان شب هم حتما وقایع همان روز رو قبل از خواب مینویسم. همین ایین ها یه برنامه ثابت به من داده که همونطور ک تومقاله گفتید اگر کاری هم انجام نداده باشم بخاطر انجام ایین هام حس خوبی دارم.

  پاسخ
  1. 5.1

   تیپ‌شناسی نوین

   ممنون که با ما همراهید رویای گرامی.

   پیروز باشید

   پاسخ
 6. 4

  میثم صمدنژاد

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما جناب هورداد عزیز

  واقعاً موضوع کلیدی و مهمی بود چون من واقعاً با این مشکل کمبود وقت دست به گریبان هستم . مقاله بسیار عالی و عملیاتی بود. حتماً در فایل مطالب مفید و کاربردی خودم نگهش خواهم داشت. نکات مهمش رو هم یادداشت کردم برای آزمودن راهکارهای مذکور!
  ممنون از شما بابت زحماتی که می کشید.
  بسیار سپاسگزارم

  پاسخ
  1. 4.1

   آرسام هورداد

   متشکرم از همراهی شما جناب صمدنژاد عزیز، به نظر من ایدهٔ خیلی خوبیه. من فکر میکنم این خیلی مفید هست که هر کدام از ما تجربه عملیاتی خودمون را از اجرا کردن این تکنیک‌ها با سایر دوستان در میان بذاریم. این کار باعث میشه بقیه با اعتماد به نقس بیشتر این تکنیک‌ها رو پیاده کنند. خوشحال میشم بعد از مدت زمانی مشخص تجربه خودتون رو در استفاده از این تکنیک‌ها به صورت بازخورد به ما و دوستان اعلام کنید و دستاوردها (یا چالش‌های احتمالی) را تا حدی برامون روشن بفرمایید.
   پیروز باشید

   پاسخ
 7. 3

  زهره ملايي

  با سلام و احترام خدمت شما ،آقاي مهندس هورداد گرامي،مقاله عالي بود و منابع بسيار خوبي رو هم معرفي كرده ايد.افزايش عملكرد دغدغه ي شخصي من هست و ممنون خواهم شد كه باز هم از اين دست مقالات داشته باشيد.
  باسپاس
  زهره ملايي

  پاسخ
  1. 3.1

   آرسام هورداد

   تشکر از شما خانم دکتر ملایی گرامی، باعث خوشحالی و افتخار بنده است که مطالب سایت را دنبال می‌فرمایید.
   حتماً در آینده بخش مهمی از مقالات به افزایش بهره‌وری و رشد شخصی اختصاص خواهد داشت.

   پاسخ
 8. 2

  حسن

  خیلی خیلی ممنونم که وقت میگذارین و عرائض بنده رو میخونین و پاسخ میدین
  ولی بنده همونطور که خدمتتون توضیح دادم نمیتونم به صورت مداوم با امیالم که تمایل به تنبلی و کارهای بیهوده دارن مبارزه کنم و یا ردشون کنم
  در حقیقت فکر میکنم مشکل اصلی اول برنامه ریزی نکردن و وقتی برنامه میریزم (مثل روش ۵ ساعت) وقتی یه کاری رو شروع میکنم اولش کلی انرژی دارم ولی بعد از نیم ساعت دیگه میلی به انجامش ندارم و دوست دارم یه کار هیجانی دیگه مثل کارهای دیگه و یا چک کردن تلگرام و … رو انجام بدم
  همراه همیشگی شما تا این لحظه! “حسن”

  پاسخ
  1. 2.1

   تیپ‌شناسی نوین

   سلام به شما دوست گرامی،

   دقت بفرمایید که حفظ تمرکز روی برنامه و مداومت در انجام مسئولیت‌ها در ابتدای کار امر دشواری است، در این خصوص به چند سرنخ و نکته اشاره می‌کنیم:
   اول اینکه از کم شروع کنید، لازم نیست یک برنامه مفصل بچینید و در طول روز کار خیلی خاصی انجام دهید. عمدتا افرادی که به طور تکانشی انگیزه بالایی پیدا می‌کنند مایلند در ابتدای راه یک برنامه سنگین و دشوار تنظیم کنند، اما به کم شدن انگیزه، خیلی سریع این برنامه را- که عموماً از توان آن‌ها خارج است- کنار می‌گذارند. فقط یک مسئولیت کوچک که مطمئنید حتما انجامش خواهید داد را به عنوان ماموریت روزتان در نظر بگیرید. در این صورت میل شما به ادامه دادن برنامه بیشتر خواهد شد.
   دوم اینکه سعی کنید خیلی کمال طلب نباشید، فقط به انجام شدن و تمام شدن کار فکر کنید و سریع دست به کار شوید.
   مسئله سوم اینکه رفته رفته حجم کاری که انجام می‌دهید را بیشتر کنید (مثلاً هر چند روز یک بار ده دقیقه بیشتر از روز قبل مطالعه کنید.)
   چهارم برای اینکه مطمئن باشید برنامه‌تان را دنبال می‌کنید و مداومت لازم را خواهید داشت بهتر است از controller ها استفاده کنید.
   کنترلر به هر ابزار یا شخصی گفته می‌شود که میزان پیشرفت شما را در طول روز چک می‌کند و کارهای انجام شده یا انجام نشده را زیر نظر می‌گیرد.
   درست مثل یک مدیر برنامه سخت‌گیر.
   این کنترلر میتوانید خودتان باشید، میتوانید از دوستان یا نزدیکانتان خواهش کنید این نقش را بر عهده بگیرند و هر شب با ارسال یک پیام مثلا در تلگرام شما را چک کنند که آیا امروز مطابق برنامه پیش رفته‌اید یا خیر.
   در این صورت تعهد شما روی اجرای برنامه بسیار بیشتر خواهد شد.
   و مورد آخر اینکه علاقه شخصی‌تان را پیدا کنید. متمرکز ماندن و غرق شدن در چیزی که به آن علاقه داریم معمولاً کار ساده‌ای است و معمولا با خودش تعهد به همراه می‌آورد.

   برای شما آرزوی موفقیت داریم
   و امیدواریم راهکارهای فوق را به کار ببندید

   پیروز باشید
   تیپ‌شناسی نوین

   پاسخ
 9. 1

  حسن

  سلام جناب هورداد عزیز
  این مقاله فوق العاده بود و بنده خیلی تاثیر گرفتم
  ولی همیشه این تاثیرگرفتن ها خیلی در من طول نمیکشه
  یعنی من بعد از خوندن این مقاله با یه انرژی مضاعف به خودم گفتم حسن برنامه های مخصوص روزانه ت رو مشخص کن بعد روزی فقط روی یه کار متمرکز شو و محدود کننده هات رو بشناس و با تلقینات مثبت تغییر شون بده
  اما مداومت و حتی شروع این برنامه ها شاید به یک هفته هم نرسه و باز شل میشمو …
  نمیدونم با این اهمال کاری ها ، با این حالی به حالی بودن ها و یا به قول مذهبی ها با این نفس که دائما با شکست مواجه م میکنه چه کنم
  هر روز برای یه شروع دوباره فردا ، کلی انرژی دارم اما فرداش دچا روزمرگی ها میشم و تو آخر روز که روزم رو مرور میکنم کلی ناراحت و پشیمون میشم که چرا چرا بازم اراده به خرج ندادم ، چرا بازم مداومت نکردم تا برنامه ام رو انجام بدم چرا پیشنهاد جناب هورداد مبنی بر برنامه ریزی ۵ ساعته رو فقط یکی دو روز انجام دادی و نهایتا چرا همونی هستی که بودی
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  همراه همیشگی تون تا این لحظه! “حسن”

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   سلام به شما حسن گرامی،
   تشکر از همراهی شما. نکته مهم اینه که همه این مدل‌ها و ابزارها زمانی سودمند هستند که در زندگی روزانه ازشون استفاده بشه و در عمل امتحان خودش رو پس بده. بخش مهمی از پیشرفت زمانی اتفاق میفته که آموخته‌ها و دانسته‌های ما نمودِ عینی و واقعی پیدا کنه و به عبارت بهتر در عمل اجرا بشه.
   دقت کنید فقط کار کردن روی mindset کافی نیست، اشکال اغلب سیستم‌های آموزش موفقیت و جذب و راز و … اینه که فقط روی ذهنیت کار می‌کنند (اون هم به شکلی ناقص و غیر علمی)، کار کردن روی ذهنیت و مدل ذهنی عالیه، اما همهٔ مسیر نیست. ذهنیت زمانی ساخته میشه که در عمل نمود داشته باشه.
   پیشنهاد من به شما اینه که خودتون را صرفاً محدود به یک روش نکنید، روش‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام روش برای «شما» کار میکنه.
   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.