درباره نویسنده

آرسام هورداد

من آرسام هورداد هستم مدرس و نویسنده در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی MBTI. هدف من از تأسیس این سایت ارائه مطالب آموزشی در زمینه توسعه‌ مهارت‌های فردی و سازمانی است. با تیپ شناسی نوین همراه باشید!

مطالب مشابه

2 ديدگاه

 1. 1

  نوید

  سلام
  مستقیما با چند ESTP زندگی و کار میکنم اگر اجازه بدید برعکس فایل صوتی ارائه شده ، نقاط منفیشون رو بگم ، شاید به خودآگاهی و درک حال و هواشون کمک کنه
  این تیپ شخصیتی مصداق بارز شعار Nike یعنی Just Do It هستن خیلی سریع دست به عمل میزنن بدون توجه به عواقب کار (بخصوص تاثیرات احساسی (Feeling) تصمیماتشون روی دیگران.)
  این افراد یک تخصص ویژه ولی کلیشه ای دارن؛ اونم شاخ تو شاخ شدن با همه موجودات و موضوعات پیش روشون هست! از ریسک پذیری بالای این رفتار که قاعدتا میتونه نقطه برتری در یک بیزینس یا فعالیت ورزشی باشه که بگذریم، معمولا این نوع برخوردها تبدیلشون میکنه به قلدرهای بی احساس و کم کم محبوبیتشون رو از دست میدن. (بنظر من مثال ترامپ کاملا درسته)
  تصمیمات به قدری سریع و از روی پارامترهای گذشته گرفته میشه (خصلت S) که احتمالات آینده و مفاهیم کلی رفتار و عملشون رو فراموش میکنند و بابت همین موضوع احتمال شکستهای پی در پی زیاده و چون باز نمیتونن تحلیلی بابت اتفاقات پیش آمده بکنن به سرعت دنبال مقصر میگردند و البته متهمین ردیف اول کسانی هستند که از نظر جایگاهی و یا احساسی پایین تر از اونها هستند و شاید اطلاعات تصمیم گیری رو در اختیارشون گذاشتن. (استعفا و جابجایی های مکرر در کاخ سفید و تشکیلات ترامپ رو هم مثال بدونید)
  شاخ تو شاخ شدن ذاتا یک بازی بدون برندست ولی برای ESTPها ابزاری کلیشه ای برای حذف رقبا و سَرِ جا نشوندن مدعیان ، به هر قیمتی بحساب میاد. بنظرم قدرت برای این افراد عاملیست که اونها رو از تعادل خارج میکنه بخصوص وقتی در مقام مقایسه با یک ENTJ قرار میگیرند.
  یک ENTJ میدونه چگونه خودش رو درگیر جزئیات نکنه و روی تصمیم گیری به موقع تمرکز کنه ولی ESTP بشدت دچار درگیری با جزئیات میشه و تصمیمات رو برای جمع آوری جزئیات بیشتر یا به تعویق میندازه (خصلت همیشگی و جدا نشدنی Pها) و یا از سر عجله تصمیمی کاملا غیر خلاقانه و کلیشه ای میگیره که من اسمش رو میزارم شاخ تو شاخ شدن.
  این افراد دوران بلوغ سختی دارن به شدت پرخاشجو ، بی منطق و باعث آزار خانواده و اطرافیان میشن که لازمه عبور از این مرحله تجربه شکستهای پی در پی هست.
  اینها رو گفتم که بگم برای این تیپ شخصیتی بخصوص در زمانهای استرس ، صبر و تحلیل مهارتهاییست که باید کسب بشه و البته پیشنهاد میکنم از همفکری NFها بیشتر استفاده کنند.

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   سلام نوید گرامی
   ممنونم از توضیحات خوبتون.
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.