درباره نویسنده

تیپ‌شناسی نوین

ما در گروه تیپ‌شناسی نوین در زمینه ارائه خدمات تخصصی با مدل تیپ‌شناسی MBTI به افراد و سازمان‌ها فعالیت‌ می‌کنیم. هدف ما افزایش درک متقابل و در نتیجه بهبود کارآیی افراد در تیم‌های کاری و روابط بین فردی و عاطفی است.

مطالب مشابه

11 ديدگاه

 1. 5

  نگین

  به خاطر یه شباهت هایی که با تایپ ISFP تو خودم دیدم، تو تایپ شخصیتیم شک‌کردم (INFP). این دو تا شخصیت تو چند تا چیز با هم مشترک بودن و احساس کردم بهتره مقاله ها و توضیحات تیپ ISFP رو هم بخونم. وقتی رادیو MBTI و مقاله ها رو بررسی کردم به این‌نتیجه رسیدم که این تیپ خیلی بیشتر از INFP به من میخوره. ارزش های شخصی‌ و استرسشون که یکسانه ولی شهود و درک ذاتی زبان بدن و طبع زیبایی شناسی من انقدر با نوشته ها و توضیحات همخوانی داشت که فکر میکنم من هم دچار همون اشتباه شهودی بودن شدم یعنی خودم رو با IN ها اشتباه گرفتم.
  من علاقه ی زیادی به مطالب انتزاعی و تئوری و روانشناسی دارم ولی یه مساله‌ای من رو مجاب کرد که شاید S باشم، که وقتی نمیتونستم مطالب رو توی زندگی خودم به کار ببرم یا شکل عملی بهش بدم، از مطلب زده میشدم و بی فایده میدونستمش اما از طرفی آدمی رویاپرداز هستم و ایده های زیادی تو ذهنم هست و اغلب از دنیای واقعی دور میشم و توی فکر و‌خیال میرم. ولی این قسمت از توضیحات ISFP درباره برون ریزی خشم و احساسات خیلی خیلی زیاد درباره ی من صادقه و بینهایت عذیتم‌میکنه. یعنی هیچوقت نشده که وقتی کسی به شدت عصبانی یا ناراحتم میکنه، من هم همون لحظه عصبانیت یا ناراحتیم رو به شکل شفاف ابراز کنم. اغلب فقط یه اخم کوچیک یه بی حسی توی چهره ام یا سر و صدا راه انداختن با وسایل‌مثل کوبیدن در. همین باعث استرس زیاد من میشه و نمیدونم چرا نمیتونم همون لحظه نشون بدم به طرف مقابل که بیش از حدی که فکرش رو میکنه‌ ناراحت یا عصبانیم کرده و چقدر بد نقاط ضعف من رو هدف گرفته.
  مساله دوم اینکه گفتید SP ها علاقه زیادی به کامنت گذاشتن، حرف زدن از تجربه های شخصیشون و بودن تو فضای MBTI ندارن ولی من اصلن اینجوری نیستم یعنی همیشه هرجایی علاقه دارم به کامنت گذاشتن، تعریف کردن تجربه ی شخصیم و جدا از همه‌ی اینها علاقه ی زیادی به بحث MBTI و شخصیت شناسی دارم.
  این تضادها باعث شده بین دو شخصیت INFP و ISFP گیر بیوفتم. خیلی برام شوکه کننده بود که وقتی شخصیتی که باهاش داشتم مقاله میخوندم و به اصطلاح داشتم باهاش انس میگرفتم یک دفعه تبدیل به شخصیت دیگه ای بشه که خیلی به من میخوره.
  در آخر تنها خواسته ی من این بود که تفاوت های بارز دو تیپ INFP وISFP رو بیان کنید.
  ممنون.

  پاسخ
 2. 4

  امیر

  من به عنوان ISFP با اکثر مطالب بیان شده در این مقاله موافقم. درون ریزی احساسات، ابتدا به فکر دیگران بودن، عدم علاقه به صحبت در مورد احساساتم مگر در شرایط خاص و افراد خاص، مٌصر به انجام کارها به روش دلخواه خودم، واقع گرایی در عین داشتن احساسات قوی،
  ضمن اینکه دلیل سهم کم این تیپ شخصیت نسبت به سایرین را تضاد های درونی موجود در این افراد می دانم که شاید تحت شرایط خاصی باعث شکل گیری این نوع شخصیت می شود.
  (با سپاس از نویسنده مقاله، بنده به علت ISFP بودنم زیاد اهل کامنت گذاشتن نیستم اما به دلیل ISFP بودنم نوشتن این چند خط را کمک به نویسنده و احترام به وی دانستم!!!! نمونه ای از تضاد!)

  پاسخ
  1. 4.1

   آرسام هورداد

   ممنونم از دیدگاه ارزشمندتون امیر گرامی، قطعاً کمک بزرگی به ما کردید برای شکل گیری یک آرشیو خوب و ارزشمند برای استفادهٔ کسانی که بعدها به جمع ما خواهند پیوست.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. 3

  محمد

  سلام ممنون از مقاله بسیار مفید شما
  منم بعنوان یک isfp میخام بگم کاملا درست گفتید من خیلی اهل کامنت گذاشتن نیسم، یه موسیقی سنتی و مخصوصا سازهای عرفانی علاقه دارم، به شدت احساساتم درون ریزی میکنم، به یادگیری بسیار علاقه دارم اما به شیوه خودم و مستقل، حلقه دوستام بسیار محدوده،خیلی دوست دارم از راه بهتر کردن زندگی دیگران و خدمت به بشریت به درآمد برسم و تاثیر گذار باشم، به طبیعت گردی بسیار علاقه دارم، از علافی و بیکار بودن به شدت متنفرم و زود حوصله ام سر میره

  پاسخ
  1. 3.1

   آرسام هورداد

   سلام محمد گرامی، ممنون که از تجربه‌تون برامون نوشتید.
   موفق باشید

   پاسخ
  2. 3.2

   ایمان

   سلام محمد، یه سوال داشتم، شما با جزییات مشکلی ندارید؟ مثلا اگر سر کلاس با جزییات زیادی از یک مورد بمباران بشید چکار می کنید؟

   پاسخ
 4. 2

  شاهین

  مطلب اموزنده و خوبی بود، دمتون گرم …
  به عنوان یک isfp:
  موافقم اینکه توقع مون از خودمون بالاس و دوست داریم کمک کنیم ولی بهتره لذت کمک کردن رو هم به بقیه بدیم تا بتونین بهمون کمک کنن و فقط سرویس ندیم گاهی هم سرویس گیرنده باشیم.
  با اینکه F هستم ولی خیلی تصمیماتم رو منطقی میگیرم.
  کلی نگرم و شاید به جزئیات توجه ندارم،
  موفقیت ها و اهداف رو کلی و بزرگ میبینم و این باعث میشه تا حس خیلی خوبی از رسیدن به موفقیت های کوچیک نداشته باشم و اون‌ها رو وظیفه بدونم و خوشحالم نکنه.
  کلیات ادم رو میبینم و به جزئیاتشون توجه ندارم و همین باعث میشه اکثر ادم رو خوب ببینم و باهاشون مشکلی نداشته باشم.
  توی انجام کارها نظم ندارم و طبق برنامه ریزی عمل نمی‌کنم و زمانم رو هدر میدم و در نتیجه کارهای بااهمیت رو نمیرسم که انجام بدم.
  کارها رو نصفه و نیمه انجام میدم و بعد از مدتی ولش می‌کنم.
  کارها رو پشت گوش می‌ندازم،‌ و بعضا کارهایی که زمان زیادی هم نمی‌برن انجامشون ولی اهمیتشون زیاده (کلا زیاد جدی ‌نمیگیرم مسائل رو)
  رفتاری صمیمی و دوستانه دارم، توی جمع ترجیح میدم با بچه ها بازی کنم تا پای صبح های بزرگترها بشینم.
  نقش اول و عمل کننده نیستم و بیشتر نقش دوم رو خوب بازی می‌کنم.
  زیاد تحلیل می‌کنم و باعث میشه دیر قاطعیت داشته باشم توی تصمیم گیری‌ها.
  شنونده خوب هستم ولی خب بدون بازخود …
  زود حوصلم سر میره و از الافی بدم میاد …
  روزانه نیاز به خلوت و ارامش دارم برای فکر کردن و شارژ شدن …
  وقتی خصوصیتی رو ندارم و بقیه انجام میدن باعث میشه بره رو مخم …
  کارهای عملی و دستی و فعالیت های هنری و گردشی و طبیعت و موسیقی رو دوست دارم …
  در ارتباط با افراد برونگرا خوب نیست خیلی رو حرف هاشون فکر کنیم و تحلیل کنیم اونا گاهی حتی فقط بلند بلند فکر میکنن و بجای تحلیل بهتر هرچه به ذهن میاد باهاشون درمیون بزارین.
  و …

  پاسخ
  1. 2.1

   آرسام هورداد

   لذت بردم از دیدگاهتون شاهین عزیز؛ خوشحالم که تا این اندازه دقیق با ما از تجربیات خودتون گفتید. ممنون که همراه ما هستید.

   پاسخ
 5. 1

  مژگان

  با سلام و درود فراوان خدمت شما مدیریت محترم سایت خوب تایپ شناسی
  من به عنوان فردی از تیپ isfp به نمایندگی از همه ی هم تیپ های isfpخودم از شما تشکر می کنم که تونستین همانند مقاله اول ما رو اینقدر دقیق توصیف کنین
  خیلی ممنون،واقعا شناخت تیپ ما نسبت به بقیه تیپ ها کمی مشکلتره و اینجور مقاله ها در مورد تیپ isfp می تونه ما رو بیشتر و بهتر به دیگران معرفی کنه ?
  من به عنوان یک خانوم از تیپ خودم خیلی راضی هستم
  تیپ isfp از خوش قلبی خودش به خودش می باله. از اینکه حامی و گستراننده ی صلح و دوستیه به خودش افتخار می کنه و هرچقدر بتونه خوب باشه و دیگران رو شاد کنه از خودش راضی تره.
  ما عاشق صلح و صفا و خوشگذرانی در کنار عزایزانمون هستیم. دوستان ما می تونن از روح‌گرم و لطیف ما آرامش بگیرن،ما دلسوز و خیرخواه هستیم… قابل اتکا و مورد اعتماد و بسیار وفادار و حمایت کننده
  نقطه قوت و افتخار تیپ ما مهربونی ذاتیمونه ،که با فروتنی و بدون ریا به دوستانمون تقدیم می کنیم.
  البته ما یا بهتره عنوان کنم من
  به شخصه فشارهاایی هم از طرف نوع تیپ خودم به خودم وارد می بینم از جمله:
  ۱.خجالتی بودن
  ۲.قدرت ابراز وجود پایین
  ۳. قدرت دفاعی پایین از نقطه نظرات خودم
  ۴.اجازه سو استفاده دیگران یا به عبارتی نابلد بودن قدرت دفاعی استراتژیک از حقوق خودم
  ۵.نداشتن تحکم کافی
  ۶.حساس بودن و دلنازکی بیش از اندازه که با قدرت دفاعی پایین باعث میشه حس مظلومیت بهت وارد بشه
  و…. خلاصه هستن چیزهایی که باعث نارضایتی
  هم باشند که ما رو کمی سردرگم می کنن
  و باعث میشن ما کمی از دیگران دوری کنیم و حصارهای اطراف خودمو بیشتر کنیم تا بلکه بتونیم اینجوری خودمونو از آزار دیگران حفظ کنیم

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   سلام، چقدر عالی نوشتید، باعث افتخار ماست که خوانندگان سایت اینقدر دقیق و با جدیت مطالب را دنبال می‌کنن. ممنون که برای ادامه راه دلگرممون می‌کنید.

   پاسخ
  2. 1.2

   ستارهisfp

   چقدر قشنگ توصیف کردید منم دقیقا همین طوریم!

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.