درباره نویسنده

آرسام هورداد

من آرسام هورداد هستم مدرس و نویسنده در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی MBTI. هدف من از تأسیس این سایت ارائه مطالب آموزشی در زمینه توسعه‌ مهارت‌های فردی و سازمانی است. با تیپ شناسی نوین همراه باشید!

مطالب مشابه

4 ديدگاه

 1. 2

  مفتقرین

  سلام اقای هورداد من شخصیت infpو عشقم entjهستن میخواستم بدونم این دوتا تیپ شخصیتی چقد میتونن باهم سازگارباشن وچقد ناسازگار؟میتونیم باهم ناسازگاریاروبه سازش برسیم؟اگر راهی هست ممنون میشم راهنمایی کنین ؟

  پاسخ
 2. 1

  مجید

  سلام، تیپ من ISTJ هست، در برقراری ارتباط اجتماعی ضعف دارم، طوریکه سؤالات متداول و عادی که می پرسم به حساب سوء نیت و لحن بد گذاشته میشه، وقتی عکس العمل افراد رو می بینم واقعا تعجب می کنم که چرا سوء برداشت میشه، برای مثال وقتی وارد جایی می خواستم بشم، کارت شناسایی دانشجویی ارائه دادم، اما از من کارت شناسایی ملی می خواستن، در صورتی که واقعا نیاز نبود. وقتی سؤال کردم چرا معتبر نیست، به طرف برخورد و گفت چرا اینجوری حرف میزنی، یکهو شوکه شدم که مگه حرف بدی زدم!!!
  می خواستم در این زمینه منو راهنمایی کنید که این مشکلات واسم پیش نیاد، ممنون از سایتاین خوبتون

  پاسخ
  1. 1.1

   آرسام هورداد

   سلام مجید گرامی،

   بخشی از این موضوع به type برمیگرده و کاملاً طبیعی است. تایپ‌های Te (خصوصا INTJ و ISTJ) گاهی در ادای جملات و لحن، اصطلاحا solid و monotone هستند و لحن یکنواخت را تداعی می‌کنند. دیگران ممکنه از لحن این دو تیپ برداشت آمرانه یا دستوری داشته باشند درحالیکه لزوما اینطور نیست. اما بخشی از این موضوع هم به مهارت ارتباطی برمی‌گرده. بهترین کار اینه که کمی هیجان و اوج و فرود به لحن تون بدید، این کار با تمرین به سادگی شدنی هست. در صورت نیاز اندکی هم در حوزه زبان بدن مطالعاتی داشته باشید، اساتید این حوزه معمولاً توصیه‌های خوبی دارند.
   مطالعه کتاب پیام‌ها رو برای بهبود فرایند ارتباطی بهتون پیشنهاد می‌کنم:
   http://shahreketabonline.com/products/6/118868/tags/comment/

   موفق و پایدار باشید

   پاسخ
   1. 1.1.1

    مجید

    سلام بر آقای هورداد گرامی، خیلی ممنونم بابت وقت باارزشی که صرف کردید و پاسخگوی حقیر بودید، سؤالم این است که در برخورد اول چه کار کنم؟ یعنی حتی در برخورد اول هم سوء برداشت می شود و در این حین وقت تغییر اوج صدا هم نیست!!!، خودم گاهی تمارینی برای خودم وضع کردم و سعی کردم در همه برخورد ها لبخند داشته باشم و آرام و مهربان سؤال بپرسم و صحبت کنم، اما این کار هم مشکلات خودش را دارد و آن اینکه دیگران فکر می کنند انسان ساده و گیجی هستی و زود فریب می خوری!!! خیلی ممنون می شوم که در این زمینه هم کمک کنید، البته این متون را با لحن مهربان بخوانید:)

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این سایت متعلق به گروه تیپ‌شناسی نوین با مدیریت آرسام هورداد می‌باشد.